TAO/EKR Audit
TAO Audit
A társasági adóról és az osztalékadóról szóló 1996. évi LXXXI. törvény (a továbbiakban: Tao. tv.) 22/E. § és a 176/2017. (VII. 4.) Korm. rendeletben leírtak alapján
a társasági adó maximum 65%-a leírható energiahatékonysági célokat szolgáló beruházásra, felújításra, amely felhasználható a felújítás üzembe helyezésének adóévében és az azt követő öt adóévben.
Az adókedvezmény igénybevételének feltétele a MEKH által regisztrált energetikai auditor vagy energetikai auditáló szervezet által kiállított igazolás, amelyhez szükséges a beruházást megelőző állapot felmérése és a beruházás üzembe helyezését követő energetikai audit készítése.
Folyamata
Elő Audit és megvalósítás utáni Audit készítése
Igazolás kiállítása
Mekkora adókedvezményt lehet igénybe venni?
Az adózó által igénybe vehető adókedvezmény mértéke nem haladhatja meg adózónként, továbbá beruházásonként, felújításonként, a beruházáshoz, felújításhoz igényelt összes állami támogatással együttesen, jelenértéken a beruházás, felújítás elszámolható költsége
Budapesten 30 százalékának,
Észak-Magyarország, Észak-Alföld, Dél-Alföld, Dél-Dunántúl, Közép-Dunántúl, Nyugat-Dunántúl vagy Pest tervezési-statisztikai régióban 45 százalékának
megfelelő mértéket, de legfeljebb a 15 millió eurónak megfelelő forintösszeget.
Az adókedvezmény mértéke kisvállalkozásoknak nyújtott támogatás esetén 20 százalékponttal, középvállalkozásoknak nyújtott támogatás esetében 10 százalékponttal növelhető.
Az adókedvezmény keretében elszámolható költségek:
Energiahatékonysági beruházás, felújítás célját szolgáló, kizárólag a magasabb energiahatékonysági szint elérését elősegítoő tárgyi eszköz, immateriális jószág bekerülési értéke, értékének növekedése;
Az energiahatékonysági célokat közvetlenül szolgáló beruházás, felújítás részét képező tárgyi eszköz, immateriális jószág bekerülési értékének, értéknövekedésének az a része, amely egy hasonló, kevésbé energiahatékony beruházáshoz, felújításhoz viszonyítva többletköltségként merül fel;
Megújuló energiaforrásból nyert energia felhasználását célzó beruházás, felújítás vagy beruházásrész, felújításrész tekintetében adókedvezmény abban az esetben vehető igénybe, ha a beruházás, felújítás vagy beruházásrész, felújításrész az energiahatékonyság növekedésével jár. Elszámolható költség a megújuló energiaforrásból saját fűtési, hűtési és ipari hőtermelési célra energiát előállító, villamosenergia-termelésre nem képes, saját tevékenységet szolgáló berendezés, különösen az elektromos – szondás, talajvizes, levegős – hőszivattyú, gázmotoros hőszivattyú, napkollektor, saját hulladékból származó biogázt és biomasszát hasznosító berendezés. Napelemes rendszer kiépítésére nem vehető igénybe az adókedvezmény.
EKR Audit
Az energiahatékonyság-javító intézkedésekből, beruházásokból származó energiamegtakarítás hitelesítést követően – úgynevezett fehér bizonyítványként – korlátozottan forgalomképes vagyoni értékű jog. EKR-audit-szolgáltatásunkkal energetikai auditáló szervezetként hitelesítjük energiamegtakarítását, így továbbértékesítheti azt a kötelezettek számára.
Az energiahatékonysági kötelezettségi rendszer (EKR) bevezetésének célja
A Nemzeti Energia- és Klímatervben Magyarország célkitűzése, hogy a villamosenergia-felhasználás 2030-ban ne lépje túl a 2005-ös 785 PJ értéket, aminek eléréséhez évi 7 PJ új energiamegtakarításra van szükség. Ezért 2021. január 1-jétől bevezették az energiahatékonysági kötelezettségi rendszert (EKR).
Az Európában már 16 tagállamban sikerrel alkalmazott rendszer lényege, hogy a kötelezetteknek (villamosenergia-, földgáz- és üzemanyag-kereskedők, valamint egyetemes szolgáltatók) olyan intézkedéseket kell végrehajtaniuk, amelyek a végfelhasználó oldalán igazolt energiamegtakarítást eredményeznek.
Az energetikai auditáló szervezet által hitelesített energiamegtakarítás elszámolható kötelezettségként, vagy átruházható a kötelezettek számára.
A hitelesített energiamegtakarítás – úgynevezett fehér bizonyítvány – korlátozottan forgalomképes vagyoni értékű jog, amely kizárólag a kötelezett fél részére ruházható át, azaz a kötelezettek támogatásban részesíthetik az energiamegtakarítással járó projekteket a fehér bizonyítványok megvásárlásával.
EKR projekt lépései:
1, Tanácsadás (Megtakarítási potenciálok feltárása)
2, Tervezés
3, Kivitelezés
4, Üzembe helyezés, használatba vétel
5, EKR Audit elkészítése
6, EKR Audit Hitelesítése (HEM)
Az EKR kötelezettség mértéke jelentősen fog emelkedni az évek során:
Az energiahatékonysági kötelezettségi rendszerre vonatkozó jogszabályok
2015. évi LVII. törvény az energiahatékonyságról, valamint a végrehajtásáról szóló 122/2015. (V. 26) Kormányrendelet
A végfelhasználási energiamegtakarítással kapcsolatos adatszolgáltatásról szóló 17/2020. (XII. 21.) MEKH-rendelet