Energetikai felülvizsgálat
Az Európai Parlament és a Tanács 2010/31/EU irányelve (2010. május 19.) az épületek energiahatékonyságáról 2010. június 18.-án került kihirdetésre, és a korábbi azonos tárgyú 2002/91/EK irányelvet váltotta fel. A módosított irányelvet előbb 2012-ben majd legutóbb 2018. májusában átdolgozták és a 2018/844/EU irányelvvel elfogadták annak változásait.
A hatályos irányelv célja többek között:
előmozdítani az épületek energiahatékonyságát;
általános módszertani keretet adni az épületek integrált energiahatékonyságának kiszámításához és energetikai tanúsításához;
követelményeket szabni az épületekben található fűtési és légkondicionáló rendszerek rendszeres helyszíni vizsgálatára;
meghatározni az energiahatékonysági tanúsítványok és helyszíni vizsgálati jelentések független ellenőrzési rendszerét.
A legkorábbi 2002/91/EK irányelv alapján került kiadásra a 2021. december 31.-ig hatályos 264/2008. (XI. 6.) Korm. rendelet a hőtermelő berendezések és légkondicionáló rendszerek energetikai felülvizsgálatáról. A rendelet 2009. október 1. óta változatlan tartalommal szabályozta ezt a területet, nem követte sem az irányelv időközbeni módosulásait, sem a szakmagyakorlással összefüggő hazai szabályozás változásait. E szabályt váltja fel a 2022. január 1.-től hatályos új három színtű (törvény – kormányrendelet – ITM rendelet) jogszabályi rendszer.
Jelen tájékoztatónkkal az érintettek számára kívánunk hasznos segítséget nyújtani. Az Önt érdeklő kérdésekről a fenti menüpontokban részletesebben is olvashat.
Kapcsolódó jogszabályok:
2015. évi LVII. törvény az energiahatékonyságról
https://net.jogtar.hu/jogszabaly?docid=a1500057.tv
666/2020. (XII. 28.) Korm. rendelet
az energetikai felülvizsgálatról
19/2021. (IV. 14.) ITM rendelet az energiahatékonyságról szóló 2015. évi LVII. törvény egyes energetikai felülvizsgálatot érintő szabályainak végrehajtásáról
https://net.jogtar.hu/jogszabaly?docid=a2100019.itm
Kire vonatkozik a szabályozás?
Az energiahatékonyságról szóló 2015. évi LVII. törvény követve az irányelvben foglaltakat az épületet vagy több épületet együttesen ellátó:
70 kW-nál nagyobb effektív névleges teljesítményű fűtési rendszer vagy kombináltan helyiségfűtési és szellőzőrendszer, valamint
70 kW-nál nagyobb effektív névleges teljesítményű légkondicionáló rendszer vagy kombináltan légkondicionáló és szellőzőrendszer
hozzáférhető részeinek vonatkozásában írja elő a rendszeres energetikai felülvizsgálatot.
Mikor kell a felülvizsgálatot elvégeztetni?
A felülvizsgálatot energetikai auditálási kötelezettség esetében a kötelező auditálás részeként négyévente, egyéb esetben nyolcévente kell elvégezni. Ennek lefolytatásáról az üzemeltetőnek vagy a tulajdonosnak (együtt rendszerüzemeltető) kell gondoskodnia.
Fontos megemlíteni, hogy
a 2022. január 1. előtt üzembe helyezett rendszerek tekintetében az első felülvizsgálatot legkésőbb 2025. december 31.-ig kell lefolytatni,
a 2022. január 1. után üzembe helyezett rendszerek energetikai felülvizsgálatát az üzembe helyezés évétől számított 1 éven belül el kell végeztetni.
Milyen esetben nem szükséges a felülvizsgálat?
Lakóépületek esetében akkor nem szükséges felülvizsgálatot végeztetni, ha az épület
elektronikus felügyeleti funkcióval, illetve
hatékony ellenőrző funkciókkal rendelkezik.
A nem lakás célú épületek esetében a felülvizsgálat alóli mentesség feltétele, hogy az érintett rendszer – melynek effektív névleges teljesítménye nagyobb, mint 290 kW, – rendelkezzen épületautomatizálási és -szabályozási rendszerrel, amely alkalmas:
az energiafelhasználás folyamatos követésére, rögzítésére és szükség szerint kiigazítására;
az energiahatékonyság értékelésére, a hatékonyság romlás feltárására, a személyzet tájékoztatására; valamint
más rendszerekkel való kommunikációra, valamint átjárhatóságra.
Nem szükséges továbbá energetikai felülvizsgálat azon épületek vonatkozásában sem, amelyekben az Ehat. 43. § (1) bekezdésében meghatározott rendszer üzemel, és amelyekben a rendszer működtetése
az energiahatékonyságról szóló törvény végrehajtásáról szóló 122/2015. (V. 26.) Korm. rendelet 8. §-a szerinti tartalmi elemeket rögzítő energiahatékonyság-alapú szerződés vagy;
távhőszolgáltatóval megkötött rendszer üzemeltetési szerződés
hatálya alá tartozik.
Mire terjed ki az energetikai felülvizsgálat?
Az energetikai felülvizsgálat helyszíni vizsgálatot követően kiterjed a fűtési és légkondicionáló rendszerek hatékonyságának, és az épület követelményeihez viszonyított méretezésének értékelésére, valamint a rendszer teljesítmény adott feltételek melletti optimalizálhatóságára. A felülvizsgálat során a rendszer üzemeltetőnek biztosítania kell a rendszer használatával, üzemeltetésével, karbantartásával kapcsolatos dokumentumokat és információkat. A felülvizsgálónak a rendszerek hozzáférhető részeit helyszíni ellenőrzés keretében is meg kell vizsgálnia.
Mi igazolja a felülvizsgálat elvégzését?
A felülvizsgálatról elektronikus úton teljesített adatszolgáltatás keretében felülvizsgálati jelentés készül, melyet a Nemzeti Klímavédelmi Hatóság (továbbiakban Hatóság) által vezetett Klímagáz Adatbázis (továbbiakban Adatbázis) erre kialakított felületére kell feltölteni. A felülvizsgálati jelentés minimális tartalmi követelményeit külön-külön a fűtési rendszerekre, valamint a légkondicionáló rendszerekre részletesen összefoglalja a 19/2021. (IV.14.) ITM rendelet 2. számú melléklete.
Értelmezési segítség:
· 2022.02.01-án beüzemelt egy darab 80 kW vagy 2 db 50 kW-os kondenzációs gázkazánt (vagy folyadékhűtőt vagy légkezelőt), akkor felülvizsgálatot 2023.02.01-ig szükséges elvégeztetnie, ami 8 évig érvényes, vagy ha a cég auditra kötelezett akkor audit készítésekor 4 évente.
· 2021.05.03-án beüzemelt egy darab 110 kW-os gázkazánt (vagy folyadékhűtőt vagy légkezelőt), akkor felülvizsgálatot 2025.12.31-ig szükséges elvégeztetnie, ami 8 évig érvényes vagy ha a cég auditra kötelezett akkor audit készítésekor 4 évente.
A felülvizsgálat elmaradását bírsággal honorálják: 150 000 Ft- 550 000 Ft ig terjedően!
Szűcs Gábor
5650 Mezőberény Zrínyi sugárút 60.
Tel.: +36-70-2703598
email: szucs.gabor@nergia.hu
www.nergia.hu